Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekWilhem Frankl

Wilhelm Frankl Asi nejznámější židovský stíhač Německa v první světové válce. Narodil se v Hamburku 20.prosince 1893 později se celá rodina přestěhovala do Frankfurtu. Po promoci na škole se přesunul do slavného leteckého centra v Johannisthal, kde docházel do lekcí první ženy-pilotky a to Melle Beese. Na začátku války se nabídl jako dobrovolník do letecké služby, kde se později osvědčil jako výjmečný pilot. V roce 1916 se seznámil s křesťanskou dcerou námořního důstojníka. Kontroverzní rozhodnutí udělal, když přestoupil na křesťanství. Jedna fáma říkala, že to udělal na žádost budoucí manželky. Druhá však naznačovala, že jako křesťan bude mít lepší profesionální příležitosti. V té době v Německu neměly obě víry stejná práva. WilhelmFrankl_2.jpg W.Frankl se svým “Modrým Maxem” V krátkém čase sestřelil několik nepřátelských letadel a nedlouho poté byl jeho obrázek uvedený na německých pohlednicích a on sám se stal vítaným hrdinou. Dekorován byl i řádem Pour-le-mérite (přezdívaným “Blue Max” tedy “Modrý Max”) pro srovnání je to ekvivalent Německa na americkou Medaili pocty. Stal se esem vlastní eskadry JASTA 4. Zemřel 8.dubna 1917 kdy na Albatrosu D.III přelétaval během boje nad Francii. Jen tři dny před tím stačil ještě sestřelit tři nepřátelská letadla v jediném dni. Celkem tedy 19. Pohřben je v Berlíně-Charlottenburg. Nenašel však klidu ani po smrti. Byl mu odebrán řád “Pour-le-mérite” a tím byl ztracen pro historii. V očích Němců roku 1938 zůstal více židem - i přes jeho “zběhnutí” (konverzi na křesťanství) V roce 1973 západoněmecká Luftwaffe po něm pojmenovala eskadru.


František Ferdinand d´Este

Obrazek

Muž,jehož smrt přinesla válku.
Narodil se 18. prosince 1863 v Grazu jako synovec císaře Františka Josefa I. Po tragické smrti korunního prince Rudolfa se roku 1889 stal následníkem trůnu. František Josef I. si však až do své smrti ponechal vládní moc ve svých rukou a svému následníkovi svěřil v roce 1906 pouze pravomoce nad armádou.Obrazek

František Ferdinand d´Este byl stoupencem silné státní moci, byl odpůrcem dualismu a uherských separatistických snah a počítal při jejich potlačování s podporou Chorvatů, Rumunů a Slováků. Plánoval přestavbu říše na federalistických základech a její celkovou modernizaci, byl odpůrcem balkánské politiky Františka Josefa I. a usiloval o spojenectví s Ruskem. Jeho politika vyvolávala odpor u maďarských a velkosrbských nacionalistů, kteří nespojovali svůj další osud s Rakousko-Uherskem, byť jakkoliv reformovaným.

Spolu se svou manželkou Žofií hraběnkou Chotkovou byl 28. června zavražděn při vojenské přehlídce v Sarajevu srbským nacionalistou Gavrilo Principem. Tato událost se stala záminkou k vzniku první světové války.


Manfred von Richthofen

Narodil 2. května 1892 ve Vratislavi jako druhé ze čtyř dětí důstojníka kavalérie Albrechta Freiherr von Richthofena a jeho ženy Kunigunde, rozené von Schickfus und Neudorff.V roce 1911 vstoupil do pruského hulánského regimentu cara AlexandriaIII.Byl to jeden z "největších" německých pilotů z První světové válkyObrazek.
Obrazek